Ekojazda na egzaminie – na czym właściwie polega?

Co właściwie oceniają egzaminatorzy? Czy z powodu nieumiejętności eko jazdy można oblać egzamin na prawo jazdy? Można… Ale spokojnie, nie taki diabeł straszny.

Czego wymagają na egzaminie?

Co oceniają egzaminatorzy?

…czyli co musisz zrobić na egzaminie.

Element eko jazdy

  • Hamowanie silnikiem
  • Zmiana biegów w zakresie 1800-2500 obr/min
  • Wrzucenie 4 biegu przed osiągnięciem prędkości 50 km/h

Co należy zrobić?

  • Wystarczy po prostu… puścić pedał gazu aby samochód rozpoczął hamowanie silnikiem. Ważne jest, aby do skrzyżowanie nie dojeżdżać na wciśniętym sprzęgle.
  • Oczywiście nie zawsze (właściwie mało kiedy) jest czas na sprawdzanie obrotów silnika, zmianę biegu na wyższy należy dokonać „na słuch”. Łatwo powiedzieć, jeszcze trudniej napisać 🙂 Zmianę biegów należy dokonać możliwie szybko, stosownie do prędkości pojazdu. Z całą pewnością „przepiłowanie” skrzyżowania na jedynce nie spodoba się egzaminatorowi
  • Jak sama nazwa wskazuje. Współczesne samochody mają przynajmniej 5 biegów, a niektóre 6. Z całą pewnością 4. bieg należy włączyć podczas jazdy miejskiej, czasem nawet wymagane jest włączenie 5. biegu – gdy sytuacja tego wymaga

Ekojazda (czy jazda energooszczędna) nie wymaga żadnej szczególnej zmiany w szkoleniu na prawo jazdy. Dobrze przeprowadzone szkolenie na w ramach kursu na prawo jazdy i tak zawierało i zawiera elementy jazdy energooszczędnej.

Zobacz arkusz przebiegu egzaminu na prawo jazdy.

Przepisy przepisami…

…a praktyka praktyką, dlatego przedstawiamy poniżej zasady jazdy ekologicznej, którą powinniśmy opanować podczas kursu na prawo jazdy. Jazda ekologiczna to oprócz kilku technik przede wszystkim przewidywanie. Oto jak wyglądają zasady jazdy ekologicznej:

Najważniejsze jest to, żeby jechać płynnie i unikać zatrzymywania się. Samochód spala najwięcej paliwa podczas stania na czerwonym świetle i ruszania. Najważniejsza jest płynna jazda i unikanie zatrzymywania się. To podczas ruszania samochód pali najwięcej.

  1. Przyspieszaj dynamicznie, wciskając pedał gazu, jeżeli warunki na to pozwalają, do 3/4.
  2. Unikaj szybkich startów i nadmiernych przyspieszeń. Zmieniaj biegi w odpowiednim zakresie obrotów. Unikaj „żyłowania” silnika.
  3. Utrzymuj odpowiedni odstęp od pojazdów poprzedzających, zbyt mała odległość prowadzi do niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.
  4. Unikaj jazdy na luzie i niewykorzystania siły rozpędu, jaką posiada pojazd. Na naszą korzyść działa jazda z włączonym biegiem, toczenie pojazdu, hamowanie silnikiem.
  5. Odpowiednie, wskazane na tabliczce, ciśnienie w oponach nie tylko przekłada się na oszczędność paliwa ale również wpływa na bezpieczeństwo.
  6. Nieuzasadnione montowanie elementów zakłócających współczynnik CW (opór powietrza) np. nieużywany bagażnik, znacząco wpływa na wzrost zużycia paliwa.

Leave a Comment