Najtrudniejsze (?) pytania z testów na prawo jazdy #11

Zdamyto.com kolejny raz opublikowało zestawienie „najtrudniejszych” pytań z testów na prawo jazdy. Zaskoczenia nie było. W grudniowych statystykach nadal dominuje pytanie dotyczące wyprzedzania (albo zmiany pasa ruchu, jak kto woli).

Pytanie, które od miesięcy figuruje na szczycie zestawienia „najtrudniejszych” pytań: Testy na prawo jazdy: na tym pytaniu wykłada się ponad 60% kursantów. Tak źle jeszcze nie było, bowiem w grudniu ilość błędnych odpowiedzi na to pytanie przekroczyła 60 procent.

Zobacz wszystkie pytania stosowane na egzaminach teoretycznych.

Wyprzedzanie z prawej

Odrobinkę lepiej (chociaż to tak jakby powiedzieć, że lepiej złamać sobie lewą niż prawą nogę 😉 ) było z pytaniem dotyczącym wyprzedzania z prawej strony:

testy na prawo jazdy
Czy w tej sytuacji wolno Ci wyprzedzić pojazd z prawej strony?

Szybka odpowiedź

Sorry, there are no polls available at the moment.

Za negatywną odpowiedź można utracić aż 3 punkty, to pytanie może więc poważnie zagrozić wynikowi Twojego egzaminu.

Czy można wyprzedzać z prawej strony?

Można, ale to zależy od okoliczności a także… pojazdu wyprzedzanego. Zasady wyprzedzania reguluje rozdział 6. ustawy prawo o ruchu drogowym:

Art 24:

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1) na jezdni jednokierunkowej;
2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Przedstawiona w pytaniu sytuacja nie spełnia żadnych z wymienionych wyżej warunków wyprzedzania z prawej strony. Nie możesz zatem wyprzedzić – w tej sytuacji – pojazdu przejeżdżając z jego prawej strony.

Dodaj komentarz