Najtrudniejsze (?) pytania z testów na prawo jazdy #5

Przeklęte pytania w testach na prawo jazdy. Kolejne dotyczy znaku informacyjnego. Proste? Prooooste… No ale można „sie nadziać”

Portal zdamyto.com opublikował zestawienie najtrudniejszych pytań z testów na prawo jazdy. Statystyki obejmują okres od lipca do września 2016. Pytania trudne nie są, można jednak nadziać się na kilka min. Jedną z nich jest znaczenie znaku… D-3  „droga jednokierunkowa”.

http://naukajazdy-zamosc.pl/znaki-drogowe-ktore-sie-myla/

Tak czy nie?

„Czy na jezdni za tym znakiem pionowym możesz wykonać manewr cofania?”

Prawie połowa udzielanych na to pytanie odpowiedzi jest nieprawidłowa (49,44% niepoprawnych odpowiedzi).

screencapture-zdamyto-test_prawo_jazdy-pytanie-5594-zobacz-1477560471903
Testy na prawo jazdy: Czy na jezdni za tym znakiem pionowym możesz wykonać manewr cofania?Znak D-3  sam w sobie nie zabrania cofania. Zgodnie z zapisami ustawy prawo o ruchu drogowym:

Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.

art. 23.2. prd

Jednocześnie przepisy nakazują

Przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia (…)

art 23.1.3a. prd

Kiedy stosuje się znak D-3?

Z rozporządzenia Ministra Infrastruktury „w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach”:

Znak D-3 „droga jednokierunkowa”  stosuje się w celu wskazania wjazdu na jezdnię, po której ruch wszelkich pojazdów odbywa się tylko w jednym kierunku określonym na znaku. Znak D-3 może być zastosowany pod warunkiem zamknięcia wjazdu z przeciwnego kierunku na ten odcinek jezdni znakami B-2  lub C-9 .

Znak D-3 umieszcza się:

— na początku każdej drogi jednokierunkowej,

— przy wjeździe na jezdnię jednokierunkową drogi dwujezdniowej, jeżeli na pasie dzielącym jezdnie zastosowano w tym samym przekroju drogi znak B-2  lub C-9 , jeżeli również występują dodatkowe jezdnie dla obsługi przyległej zabudowy.

Znaki D-3  nie mogą być umieszczone wcześniej niż znaki B-2  lub C-9  dla przeciwnego kierunku. Jeżeli na jezdni jednokierunkowej wprowadza się ruch dwukierunkowy na odcinku między skrzyżowaniami, to przed tym miejscem umieszcza się znaki A-20  według zasad podanych w punkcie 2.2.20. Znaku D-3 nie umieszcza się przy jezdniach jednokierunkowych dróg dwujezdniowych za przejazdami przez pas dzielący jezdnie między skrzyżowaniami.

Jeżeli na jezdni jednokierunkowej wyznaczono pas ruchu dla rowerów, na którym ruch odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu pozostałych pojazdów, pod znakiem D-3  umieszcza się tabliczkę T-22  wskazującą, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych. Na przeciwległym wlocie pod znakiem B-2  umieszcza się tabliczkę T-22 .…zatem

Znak D-3 nie zakazuje cofania i możesz wykonać manewr za tym znakiem.

Psst… Czy wiesz, możesz mieć dostęp do testów na prawo jazdy na komputery, smarphony i tablety?

 

 

2 Thoughts to “Najtrudniejsze (?) pytania z testów na prawo jazdy #5”

  1. Aneta

    Znak T-22 nie obowiązuje już od dobrych kilku miesięcy. Jest o nim mowa w przepisach, ale nie jest już on określony znakiem T-22.
    Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.

    1. greg

      Jest o nim mowa w przepisach a przepisy zostały zacytowane 🙂

Dodaj komentarz