Nauka jazdy automatem

Kurs i egzamin na prawo jazdy możesz zdawać samochodem z automatyczną skrzynią biegów.

Nauka jazdy – jakim autem?

Co ciekawe chcąc zdawać egzamin na prawo jazdy na automacie, szkolenie możesz odbyć samochodem wyposażonym zarówno w automatyczną jak i manualną skrzynię biegów. To ty decydujesz jakim samochodem chcesz zdawać. Nie musisz też zdawać innych testów na prawo jazdy.

Egzamin

Zdawanie egzaminu na prawo jazdy automatem nie wymaga od Ciebie zdawania odmiennych testów na prawo jazdy. Egzamin teoretyczny odbywa się z wykorzystaniem tej samej bazy egzaminacyjnej.

Oczywiście pewne umiejętności niezbędne do jazdy pojazdem ze skrzynią manualną nie będą ci potrzebne, więc kilka elementów egzaminacyjnych odpada. Kilka…. Co nie znaczy że odpadają te najbardziej złożone. Umiejętność posługiwania się skrzynią biegów i sprzęgłem nabywana jest w początkowym okresie szkolenia, później wchodzi to już w krew… Na pewno silnik podczas ruszania autem z automatem nie zgaśnie, ale samo zgaśnięcie silnika nie jest błędem na egzaminie.

Ograniczenia

Niestety prawo jazdy na automat niesie ze sobą pewne ograniczenia. Po zaliczeniu egzaminu otrzymasz prawo testy na prawo jazdyjazdy z kodem 78 uprawniające Cię do kierowania tylko pojazdami  z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście później możesz podejść do egzaminu zdawanego na „manualnym” samochodzie i otrzymać prawo jazdy już bez kodu uprawniające cię do kierowania każdym samochodem (tzn automatem i manualem). Co ciekawe nie musisz już uczestniczyć w żadnym dodatkowym szkoleniu, ani zaliczać testów na prawo jazdy. Egzamin teoretyczny masz przecież już zdany.

Reasumując od Ciebie zależy jakim pojazdem chcesz zdawać i czy godzisz się na ograniczenia wynikające z posiadania prawa jazdy na samochody z automatem. Wprawdzie ich ilość w Polsce systematycznie wzrasta, jednak poważnie ograniczasz sobie możliwość prowadzenia samochodów jedynie do kręgu pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Zgaśniecie silnika podczas ruszania automatem jest niemal niemożliwe, pamiętaj jednak, że taka sytuacja zdarzająca się podczas jazdy automatem sama w sobie nie jest błędem egzaminacyjnym.

Dodaj komentarz