Pisanie sms za kierownicą – grozi Ci coś gorszego niż mandat

Rozmowa przez telefon komórkowy wciąż stanowi jedno z głównych przewinień kierowców – tak wynika z policyjnych statystyk, ale czy rozmowa przez telefon jest poprostu zwykłym wykroczeniem, złamaniem zasad określonych w przepisach drogowych?

Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej.

  • Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund, oznacza to, że przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m.
  • Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 s, w trakcie których auto poruszające się z prędkością 100 km/h przejeżdża aż 330 m!
  • W trakcie rozmowy przez komórkę zdecydowanie zawęża się pole widzenia, reakcje spowalniają się, a tor jazdy samochodu staje się nieco nierówny. Często potwierdzają to sami kierowcy, przyznając, że rozmowa przez telefon komórkowy jest czynnikiem, który najbardziej rozprasza ich uwagę podczas prowadzenia samochodu.

Przy okazji – pamietaj, że czas Twojej reakcji na zauważone na drodze zagrożenie wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h Twoje auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów! Zatem jadąc z tą prędkością i rozmawiając przez telefon twoja droga hamowania na suchej jezdni wyniesie:

140 m (rozmowa przez telefon)+28 m(Twoja reakcja)+50 m (właściwe hamowanie)=218 m

Czy 218 metrów to dużo czy mało? Tarasy widokowe Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie znajdują się dla porównania na wysokości ok 130 metrów

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aż dziewięciu na dziesięciu Polaków ma telefony komórkowe. Jednak ilość zestawów głośnomówiących nie odpowiada ilości telefonów komórkowych i jest zdecydowanie mniejsza. Wynika z tego, że znaczna część kierowców, korzystając w trakcie jazdy z telefonu komórkowego, naraża się na dekoncentrację, a tym samym zwiększa zagrożenie na drodze.

Tak kończy się pisanie sms

Dodaj komentarz