Testy na prawo jazdy: Jak nie oblać egzaminu teoretycznego?

Jak przygotować się do zdania testów na prawo jazdy? Jakie błędy popełniane są najczęściej? Okazuje się, że to nie tylko”podchwytliwe” pytania są powodem niepowodzeń egzaminacyjnych, a może nawet przede wszystkim nie one?

testy na prawo jazdyZdawalność egzaminów teoretycznych systematycznie rośnie, chociaż mały spadek spowodowało dodanie do bazy nowych pytań. Oczywiście daleko jest do czasów, kiedy 8 na 10 kursantów testy na prawo jazdy zdało za pierwszym razem. Dziś za dobry wynik zdawalności uważa się poziom 50-procentowy. Taką zdawalność testów na prawo jazdy wykręciły w ubiegłym roku niektóre ośrodki egzaminowania.

Czy testy na prawo jazdy są aż tak trudne?

Na pewno poziom ich zdawalności nie idzie w parze z ich trudnością czy „podchwytliwością” pytań. Baza jest tak duża, że trudno jest wkuć ją na pamięć, a pytania trzeba po prostu rozumieć. Co ciekawe, w zestawieniach najtrudniejszych pytań, które publikuje systematycznie zdamyto królują pytania, które wymagają… dokładnego doczytania.

Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego?

1. Przygotuj się teoretycznie. Po prostu. Uczestnictwo na wykładach i lektura podręcznika bardzo Ci pomogą. Pamiętaj, że testy na prawo jazdy to nie tylko kodeks drogowy. Doskonałym rozwiązaniem jest e-podręcznik zdamyto
2. Nie śpiesz się! WORD Jelenia Góra pokusił się o opracowanie zestawienia z którego wynikało, że najszybciej rozwiązywane testy na prawo jazdy to te odnoszące się do… oblanych egzaminów. Czasu na rozwiązanie testu jest naprawdę duuuużo!
3. Zapoznaj się z całą bazą pytań. Niestety całą bazę testów na prawo jazdy trzeba poznać. Jest ona dostępna jest ona na stronach ministerstwa infrastruktury, ale gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki egzaminu udostępnia zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer).
5. Czytaj uważnie pytania. U-WAŻ-NIE! Zauważyłeś, że nie ma punktu 4?Nie? Czyli czytasz nieuważnie. Jest kilka pytań, które wymagają dokładnego przeczytania ich treści (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania.
6. Nie zwracaj uwagi, że inni skończyli test. To w pewien sposób łączy się to z pośpiechem, ale to głównie presja innych zdających powoduje przekonanie, że egzaminu nie zdam bo jest trudny, więc nie będę się uczyć – bo przecież jest dla mnie za trudny. Jakoś to będzie…

Testy z błędami

Dziś testy na prawo jazdy dołącza do swojej gazetki chyba i gazeta „Młody Modelarz”, ale takich materiałów nie należy traktować jako pomoc „naukową”. Część ze sprzedawanych testów na prawo jazdy posiada pytania przypisane do niewłaściwych kategorii (!!!), a to powoduje u kursantów niepotrzebny stres…

Leave a Comment