Trudna sygnalizacja? Poczytaj jak mają inni

Pierwsza na świecie sygnalizacja świetlna wyleciała w powietrze po miesiącu funkcjonowania. Zamontowano ją na skrzyżowaniu ulic Bridge Street i New Palace Yard w Londynie, niedaleko Pałacu Westminsterskiego. A kiedy w Zamościu uruchomiono sygnalizację?

Sygnalizację w Londynie uruchomiono 10 grudnia 1868 r. Był to sterowany ręcznie semafor z lampą gazową, która wysyłała zielone i czerwone sygnały. Instalacja działała do 2 stycznia 1869 roku, kiedy to nastąpił wybuch gazu

Pomnik sygnalizacji świetlnej

Martwa-natura-w-bijacym-sercu-miasta-ZDJECIA-20W Nowosybirsku sygnalizacja świetlna ma swój pomnik. Zobacz na mapie.

Pomnik stanął w miejscu, gdzie w latach 40. XX wieku została umieszczona pierwsza w Nowosybirsku sygnalizacja świetlna. Są to okolice jednej z większych szkół podstawowych, sygnalizacja stanęła tu natomiast by ułatwić dzieciom bezpieczne przechodzenie przez ruchliwą ulicę. W tym czasie światła sygnalizacji zmieniane były w sposób ręczny i wymagały asysty milicjanta.

Pierwsza sygnalizacja w Polsce

Pierwsza sygnalizacja świetlna została zamontowana na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie w 1926 roku. Po wojnie, wraz z odbudową miast i ulic instalowano równocześnie sygnalizację świetlną.

Dwa rodzaje lewoskrętów

W USA dopuszcza się możliwość sygnalizowania dwóch typów lewoskrętu: bezkolizyjnego (tzw. protected leftturn) oraz takiego, gdy występuje kolizja z pojazdami z przeciwka (permissive leftturn). Na jednym skrzyżowaniu mogą występować obydwa rodzaje lewoskrętu. Sygnalizatory takie mają 5 komór:

  • czerwony sygnalizator ogólny,
  • światła: żółte oraz zielone,
  • strzałki w lewo: żółta oraz zielona.

Można skręcić na czerwonym!

W Stanach dozwolony jest skręt w prawo na czerwonym świetle. Jeżeli występuje skrzyżowanie dwóch dróg jednokierunkowych i możliwy jest skręt w lewo, jest on również dozwolony w takiej sytuacji. Kierowca jest jednak obowiązany zatrzymać się przed sygnalizatorem i ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu, którzy mają zielone światło. Warunkowy skręt nie jest dozwolony w Nowym Jorku, w sytuacjach gdy został on zabroniony odpowiednim znakiem drogowym („Zakaz skręcania na czerwonym”, ang. No turn on red) lub gdy skręt jest sterowany sygnalizacją kierunkową.

Dodatkowy sygnał – zielony pulsujący

Niektóre kraje (Serbia, Chorwacja, Austria, Litwa) stosują sygnał zielony migający, poprzedzający światło żółte. Sygnał zielony migający zezwala na wjazd na skrzyżowanie, stosowany jest głównie z myślą o kierowcach samochodów ciężarowych, niezdolnych do gwałtownego hamowania, które w pewnych sytuacjach wjeżdżały na skrzyżowanie już na czerwonym świetle.

Sygnalizator z postacią kobiety

Spotyka się sygnalizatory dla pieszych wyświetlające na zmianę sylwetkę mężczyzny oraz kobiety.

Ile jest pytań na prawo jazdy kat b 2016?

 

 

Dodaj komentarz