Znaki drogowe, które „się mylą”

…nie tylko podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy ale i podczas codziennych jazd. Statystyki „oblewalności” opracowane przez zdamyto.com pokazały, że do pomyłek dochodzi w przypadku podstawowych znaków drogowych.

4. miejsce spośród pytań na które pada  najwięcej złych odpowiedzi w testach na prawo jazdy zajęło pytanie dotyczące znaku A-32. Okazuje się (co nie jest dla instruktorów żadnym zaskoczeniem), ze znak ten mylony bywa z innym ostrzegawczym: A-15 .

Różnice

A-32
A-32
A-15
A-15
Znak A-32 oszronienie jezdni ostrzega przed mogącym występować na drodze oszronieniem jezdni lub gołoledzią. Stosowany jest wyłącznie w okresie zimowym przed mostami i wiaduktami, na których oszronienie jezdni lub gołoledź pojawia się, gdy nie występuje jeszcze na innych odcinkach drogi oraz w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Znak  A-15  śliska jezdnia  ostrzegającym przed możliwością poślizgu pojazdu z powodu zmniejszonej szorstkości jezdni spowodowanej w szczególności:

 • zmianą nawierzchni jezdni,
 • stałym lub okresowym zawilgoceniem nawierzchni jezdni.

Myli się kółko z prostokątem

Różnica dostrzegalna już na pierwszy rzut oka, bywa niezauważalna w testach i podczas codziennych jazd.

…zatem

To jest kółko To jest prostokąt
puste-kolko2 bg2

 

Łatwo skojarzyć koło z symbolem igrzysk. Nauka przez skojarzenia jest najlepsza 😉

38227_18_01_13_11_56_23

…zatem

To jest znak

nakaz jazdy prosto

To jest znak

droga jednokierunkowa

Psst… Czy wiesz, że pełną oficjalną bazę pytań egzaminacyjnych znajdziesz na zdamyto.com

 

3 Thoughts to “Znaki drogowe, które „się mylą””

 1. Smulski Grzegorz

  Dziś na egzaminie przejechałem na placu z koperty na kopertę po łuku idealnie a d… mnie oblał. Stwierdził, że nie patrzyłem przez ramię na drogę tylko na lusterka. To nic,że nie najechałem na linię, nie przewróciłem chorągiewki to nie istotne. Nie spojrzałem ani raz przez ramię do tyłu. Pytam z-cę dyrektora WORD w Toruniu – a jeśli jadę busem do 3,5t to też mam się oglądać do tyłu? W odpowiedzi słyszałem tzw. cmokanie w słuchawce…Czy to nie zakrawa z idiotyzmem? Nie! Trzeba iść do kasy i kupić kolejny egzamin, żeby tych palantów utrzymywać.

  1. greg

   Panie Grzegorzu, to nie wina egzaminatora. On musi po prostu działać zgodnie z rozporządzeniem regulującym proces egzaminowania. Facet nie chce stracić pracy, jest „podglądany” przez kamery na placu WORD, a film z Pańskiego egzaminu może zostać wyrywkowo sprawdzony podczas kontroli – czy wewnętrznej, czy z Urzędu Marszałkowskiego…
   Zadanie egzaminacyjne „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu”. Kryteria oceny: „płynna jazda pasem ruchu do przodu i tyłu, w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i lusterka”
   http://naukajazdy-zamosc.pl/egzamin-na-placu-zadania-egzaminacyje-i-kryteria-oceny/

 2. Smulski Grzegorz

  ….ach, jeszcze coś. Żeby było śmieszniej to 4 dni wstecz gdy podchodziłem pierwszy raz do egzaminu jechałem dokładnie tak samo i było OK. Mam prawko 32 lata, dużo jeżdzę i złapałem trochę punktów.

Leave a Comment